SSS

Sıkça Sorulan Sorular

Dairemin satışı için neden komisyon ya da hizmet bedeli ödeyeceğim? Komisyonu alıcıdan alsalar olmaz mı?

Olur, ancak bu durumda alıcılarınız da sınırlı olur ve satış fiyatınız da düşük olabilir. Önemli olan satış yapıldığında cebinize ne kadar para gireceği . Düşük bir fiyattan komisyonsuz satışı mı tercih ederisiniz, yoksa komisyon düştükten sonra cebinize daha çok para girecek olan satışı mı? Sizden komisyon ve yetki almayan emlakçı pazarlama için zaman ve para harcamaz, portföyü başka emlakçılar ile paylaşmaz. Bu durumda alıcı adayınız az olur, pazarlık gücünüz azalır, mülk ya düşük fiyat ile satılır, ya da satılmaz.

Gayrimenkul danışmanımı nasıl seçmeliyim?

Öncelikle birlikte çalışcağınız danışmana sorun, gayrimenkulünüzü satmak için nasıl çalışmalar yapacak, pazarlama planı nedir, bunları ögrenin. Raporalama yapıp yapmadığını da sorun, gelişmeleri size ne sıklıkla bildirecek, siz aradığınızda mı bilgi verecek yoksa belirli aralıklarla mı? Yanlış anlamalar stresli anlara, güven kaybına yol açabilir. Bu süreçte aynı dili konuştuğunuz, iletişiminizin iyi olduğu, güvenilir bir kişi ile çalışmak tercihiniz olmalıdır.

emlakçıya komisyon vermek zorunlumudur?

Eğer aranızda yazılı bir sözleşme varsa ve emlakçı size gereken hizmeti sunmuşsa doğruluk ve dürüstlük kuralına göre hareket ettiyse zorunludur. Ama borçlar kanunun 407.maddesine göre ”doğruluk kurallarına aykırı davranan aracı ücrete ve yaptığı masrafa ait olan haklarını kaybeder” demektedir.

Mülkümü sahibinden satışa çıkardım. Emlakçılar arıyor, müşteri getireceklerini söyleyip internete ilan veriyorlar. Ne yapmalıyım?

Emlakçıların mülkünüze alıcı getirmesi iyidir. Sizin ilanınızı herkesin görmesi mümkün değil, bu nedenle farklı kaynaklardan alıcılara ulaşmak kesinlikle faydalıdır.

Hangi durumlarda ekspertiz ücreti alıyorsunuz?

Bankalardan kredi talep edildiğinde, şirketlere verilecek olan teminatlarda, miras paylaşımlarında, sadece taşınmazın değerini ögrenmek için, boşanma durumlarında, iflas ve hacizlerde ve bunun gibi nedenlerle yapılan ekspertizlerde rapor düzenlenerek ücret talep edilir.

KAT İRTİFAKI NEDİR?

Kat irtifakı bir arsa üzerinde yapılan ve yapılacak olan birden fazla yapının bağımsız bölümleri için o arsanın sahibi tarafından kat mülkiyet kanunlarına göre kurulan irtifak hakkıdır.

KAT MÜLKİYETİ NEDİR?

Tamamlanmış bir yapının daire dükkan vb. gibi bölümlerinden ayrı ayrı kullanılmaya elverişli olanları o taşınmazın sahibi tarafından kat mülkiyet kanunlarına göre kurulan özel bir mülkiye hakkıdır.

Tapu devrinde ödemeyi nasıl güveli alabilirim?

Pek çok satıcı tapu devri sırasında endişelenir çünkü yüklü miktarda nakit ödemeyi tapu dairesinde almak hırsız ve yankesicilerden nasıl korunacağı düşüncesini akla getiriyor. Devletin güvenli tapu devri için kurmuş olduğu TapuTakas sistemi bu sıkıntıyı ortadan kaldırıyor. Eğer çeşitli nedenler ile bu sistemi kullanmak istemezseniz Gayrimenkul Danışmanınız size bloke çek gibi farklı alternatifler de sunabilir.

Kurumsal bir emlak firmasıyla mı çalışmalıyım yoksa yerel emlakçıyla mı?

Bazı gayrimenkullere talep yüksektir, bazı sitelerde insanlar akrabaları veya tanıdıkları için satılık ya da kiralık yer arıyorlar ancak bulamıyorlar. Böyle bir yerin satışı için çok fazla pazarlama yapmaya gerek olmuyor. Dairenin satışa çıktığının duyulması yeni müşteriyi getirmeye yetiyor. Böyle bir durumda düşük komisyon alan bir emlakçı ile çalışmayı tercih edebilirsiniz, ya da sahibinden kendiniz satabilirsiniz . Ancak satmak istediğiniz gayrimenkul bu sınıfa girmiyor ise güçlü ve etkili pazarlamaya ihtiyacı olabilir. Bu durumda profesyonel bir Gayrimenkul Danışmanı ile çalışmak faydalı olacaktır.

Elimde bir miktar para var ve yatırım amaçlı bir taşınmaz almak istiyorum ne tavsiye edersiniz?

Taşınmaza yatırım yapmak orta vadede en karlı yatırımlardan biridir. Bununla beraber elinizdeki paranın miktarı, beklenilen süre içerisinde beklenilen gelir gibi bazı faktörleri yatırım yönlendirebilir. Fakat alıp unutacağım diyorsanız şehrin gelişme olasılığı olan bölgelerinden birinden arazi almak en karlı yatırımlardan biri olabilir. 

Hak Ettiğiniz Yeri Birlikte Bulalım

Tüm gayrimenkul işlemlerinizde, uzman kadromuz tüm deneyim ve bilgisiyle her an yanınızdadır.

Karşılaştır